Świadczenie wychowawcze 500+
Świadczenie wychowawcze "500+" zmiany od 1 stycznia 2022 r.
Szanowni Państwo przypominamy, iż od 1 stycznia 2022 r. wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (np. w związku z urodzeniem dziecka) należy przesyłać tylko i wyłącznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych drogą elektroniczną na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Empatia lub przez bankowość elektroniczną.
Rozpoczęta, a nie zakończona obsługa wniosków złożonych do dnia 31 grudnia 2021 roku będzie realizowana przez tutejszy Ośrodek.
Więcej szczegółowych informacji na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/rodzina/rodzina-500-plus
Świadczenie wychowawcze przysługuje :
- matce,
- ojcu,
- opiekunowi faktycznemu dziecka albo
- opiekunowi prawnemu dziecka,
- dyrektorowi domu pomocy społecznej.
Świadczenie wychowawcze przysługuje :
- obywatelom polskim,
- cudzoziemcom.
Świadczenie wychowawcze przysługuje w cyklu miesięcznym w wysokości 500,00 zł na dziecko.
Świadczenie wychowawcze przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 18 roku życia.
W przypadku urodzenia dziecka lub ukończenia przez dziecko 18 roku życia w trakcie miesiąca wysokość świadczenia wychowawczego jest ustalana proporcjonalnie do liczby dni, w których świadczenie wychowawcze przysługuje.
W celu otrzymania świadczenia wychowawczego od dnia narodzin dziecka wniosek trzeba złożyć w terminie 3 miesięcy od dnia narodzin dziecka, objęcia opieką prawną lub faktyczną.
W przypadku zgonu rodzica pobierającego świadczenie wychowawcze jeżeli drugi rodzic złoży wniosek w terminie 3 miesięcy od dnia śmierci rodzica świadczenia wypłaca się od daty zgonu nie wcześniej niż od miejsca następującego po zaprzestaniu wypłaty świadczenia.
W przypadku kiedy zmarł rodzic który złożył wniosek, który nie został rozpatrzony a drugi z rodziców złoży wniosek w terminie 3 miesięcy od dnia śmierci pierwszego rodzica to za datę złożenia wniosku przyjmuję się datę złożenia wniosku przez zmarłego rodzica.
Świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli:
- dziecko pozostaje w związku małżeńskim;
- dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej;
- pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko;
- członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji nie podlega żadnym opłatom.