Karta Dużej Rodziny
Od 16 czerwca 2014r każda rodzina, która ma na utrzymaniu co najmniej 3 dzieci będzie mogła skorzystać z rządowego programu dla rodzin wielodzietnych, polegającego na wydawaniu Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.
Rodziny posiadające kartę będą mogły korzystać z tańszych biletów na przejazdy komunikacją publiczną, na wydarzenia kulturalne, wystawy, muzea itp.
Karta Dużej Rodziny wydawana jest na wniosek, który można złożyć w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce i przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka.
Rodzicom karta wydawana jest na czas nieokreślony, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku kontynuowania nauki. Osoby niepełnoprawne otrzymują kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Co ważne – karta przyznawana jest BEZPŁATNIE i bez względu na dochód.
Pełna lista instytucji i firm oferujących zniżki można znaleźć na stronie internetowej: www.rodzina.gov.pl
Karta Dużej Rodziny – zmiany od stycznia 2019 r.
1 stycznia 2019 r. weszła w życie istotna zmiana w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny – od tego dnia o przyznanie Karty mogą ubiegać się rodzice i małżonkowie rodziców, którzy mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek tych dzieci w chwili składania wniosku.
W związku z powyższym modyfikacji uległ od 1 stycznia 2019r. wzór wniosku – o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie jej duplikatu – oraz wzór oświadczenia o władzy rodzicielskiej. Nowe druki, obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. w poniższych odnośnikach
Informacja o zmianach w przyznawaniu Karty Dużej Rodziny
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce informuje, że 25 maja 2021 r. ogłoszona została ustawa z dnia 15 kwietnia 2021 roku o zmianie ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Nowelizacja ta z dniem 9 czerwca wprowadza kilka istotnych zmian. Wszystkie aktywne Karty uzyskują formę elektroniczną. Nie będzie już potrzeby składania wniosków o domówienie elektronicznej formy Karty.
Każdy posiadacz aktywnej Karty (niezależnie czy posiadał Kartę w formie tradycyjnej, elektronicznej, czy obu) – będzie mógł wyświetlić ją w aplikacji mObywatel.
Rodzice i małżonkowie rodziców będą mogli również wyświetlać Karty pozostałych członków rodziny (tak jak było to w aplikacji mKDR).
Zmianie ulega również opłata za duplikat i za domówienie tradycyjnej (plastikowej) formy Karty. Koszt w obu przypadkach wynosić będzie 10,00 zł.
Posiadacze KDR, chcący korzystać z elektronicznej formy tej Karty będą musieli pobrać i zainstalować na swoje urządzenia mobilne aplikację mObywatel.
Dotychczasowa aplikacja mKDR zostanie zamknięta z końcem czerwca 2021 r.